Národní sportovní agentura přidala v pátek futsal a florbal do programu COVID-Sport 2. Kluby 1. FUTSAL ligy tak mohou žádat o podporu. Každý klub může obdržet maximálně 500.000 korun.

Za Svaz futsalu ČR vedl jednání o možnosti podpory prvoligových klubů předseda Grémia futsalových klubů 1. ligy Daniel Kolman.

Dane, jak náročné bylo dostat 1. FUTSAL ligu na seznam podporovaných sportů NSA?

Není důležité, jak to bylo náročné, ani co vše jsem pro to musel udělat. Důležitá je jediná věc, a to, že futsalová liga byla zařazena do programu podpory a futsalové kluby o ni mohou požádat. V předchozím rozhovoru na toto téma jsem říkal, že jedinou odměnou, aby vše nebyla zbytečná práce, je zařazení futsalu do podpůrného programu. To se stalo, dobrá věc se podařila, takže jsem spokojený, a vše okolo by byla zbytečná omáčka.

Máte informace, které sporty se do této vybrané společnosti nedostaly?

Tak to je jednoduše čitelné. Je jich mnoho, které na seznamu nejsou a určitě by si díl podpory zasloužily také. Někteří politici a novináři podporu sportovních organizací zlehčují, či dokonce odsuzují, a to není fér. Sportovní kluby podporují mládež, umožňují širokému spektru dětí, mládeže, dorostenců, juniorů i dospělých organizovanou sportovní činnost, životní cíl. Nejsou to organizace, které by byly výdělečné ve smyslu kumulace peněz pro jednotlivce, jako je to například v obchodních firmách. Sportovní kluby získané finanční prostředky ve valné většině investují do vlastního rozvoje, rozšiřování a zkvalitňování členské základny, do rozvoje zázemí a podmínek pro ty, kteří v jeho barvách sportují. Podporu si jednoznačně zaslouží. Chtěl bych touto cestou poděkovat NSA, panu Hniličkovi a celému jeho týmu za to, jak za sport a jeho podporu bojuje. A nutné je připomenout, že futsalové kluby si peníze na svůj provoz z drtivé většiny shání v soukromém sektoru, tudíž si státní podpory nesmírně vážíme.

Víte už, zda všechny kluby 1. FUTSAL ligy budou o podporu žádat?

Nevím, jsme teprve na začátku. Ale věřím, že ano. Bylo by zcela proti zdravému rozumu, kdyby to nějaký klub neudělal. Každý klub přišel díky tomu, že se nehraje, o nemalé finanční prostředky, které není kde nahradit. Plno provozních výdajů i nadále trvá, kluby je platit musí. Jsme vázáni smlouvami směrem k hráčům. Hráči, kteří jsou profesionálové musí z něčeho žít, a neexistuje žádná zákonná norma, která by umožňovala jim peníze svévolně krátit. To musí být jejich dobrovolné rozhodnutí, aby klubu pomohli dohodou. Ve Slavii jsou naštěstí všichni natolik rozumní, že situaci chápou a klubu v tomto směru pomáhají. Děkuji jim za to.

Stále jste předsedou futsalové Slavie. O kolik budete reálně žádat vy?

Určitě o maximální možnou částku.

Maximální čerpatelná částka na klub je 500.000 korun. Mají futsalisté šanci se na takovou sumu dostat?

Domnívám se, že všech dvanáct ligových klubů naprosto bez potíží. Nezdá se to, ale rozpočty ligových klubů jsou vysoké. Futsalové liga pracuje v součtu s částkou přesahující čtyřicet milionů korun.

Budete jako ligový předseda ještě komunikovat se všemi kluby nebo už je podání žádosti na nich?

Ano, velmi intenzivně, byť každou žádost si nyní kluby musí podat samy za sebe. Všem se budu snažit být maximálně nápomocen. I Spartě, aby bylo jasno všem kousavým bubákům, kteří se snaží futsalisty štvavými prohlášeními rozdělovat. (smích) NSA mě určila jako koordinátora, tudíž s tím budu mít ještě mnoho práce, ale je to práce příjemná, když je jejím výsledkem pomoc ligovým týmům. Stojím si za tím, že to neměla být moje práce, a že zaspal předseda se sekretariátem, kterého budu v tomto směru nadále kritizovat za tristní proaktivitu, ale už jsem v tom, tak to dotáhnu.

Bude mít možnost žádat o podporu vliv na restart ligové soutěže?

Já věřím, že ano. V rámci Grémia prvoligových klubů intenzivně komunikujeme na všechna související témata. Nyní s podporou NSA a informací, že každý člen týmu, který již měl pozitivní test, nemusí být po dobu devadesáti dní opětovně testován, je nutné udělat vše pro to, aby se liga rozběhla co nejdříve. Zároveň je ale třeba uvažovat realisticky, nejsme přece jen fotbal, nebo hokej. Nejsme majiteli sportovních hal, musíme se přizpůsobit programu a podmínkám. Většina týmů již nějakou dobu netrénuje, je nutné dát klubům prostor pro alespoň krátkou tréninkovou přípravu, abychom neohrozili zdraví hráčů. Je nutné mluvit o tom, kdo zaplatí testování rozhodčím a delegátům. Pro mě je reálným datem pokračování soutěže hned první lednový víkend roku 2021, ať s testováním, nebo třeba již bez něj. Pokud bychom chtěli hrát dříve, třeba v prosinci, je nutné důkladně naplánovat termínovou listinu, abychom náklady vynaložené na testování maximálně využili. Mám tím na mysli například plány basketbalu hrát zhuštěný program tak, aby bylo 72 hodin od testování využito s maximální intenzitou. Existuje prostě mnoho konsekvencí, které restart soutěže mohou zkomplikovat. Je potřeba to vnímat komplexně. Vůle hrát je, a určitě to všichni chceme.

Příjem žádostí o podporu bude zahájen dne 12. listopadu 2020 a ukončen 7. prosince 2020. Podpora prostřednictvím tohoto Programu bude poskytována v režimu Dočasného rámce Evropské komise. NSA bude žádosti přijímat a hodnotit, Ministerstvo průmyslu a obchodu bude dotace vyplácet.

Zdroj:https://futsal.fotbal.cz/daniel-kolman-verim-ze-pul-milionu-dostanou-vsechny-prvoligove-kluby-bez-potizi/a13277?fbclid=IwAR3EIcg41mT2JvqJA_9pO-xAlbV_xYxDE_qO8-O5ZqFXpiYucCs37-jsHI4